Slovenská asociácia kondičných trénerov

Workshop -Výživa pre výkon a zdravie I. 19.4.2013

Názov workshopu

Výživa pre výkon a zdravie I.
Všeobecné základy výživy, makronutrienty I. - bielkoviny

čas workshopu bude  od 8,00 do 12,00hod.

Ide o prvý z troch kurzov, absolvovaním ktorých absolvent získa podrobné vedomosti o princípoch stravovania, metabolizme makro- a mikronutrientov, pitnom režime a doplnkoch stravy. Špecifickou náplňou všetkých troch kurzov je ich orientácia do športovej praxe.
Náplňou kurzu Výživa pre výkon a zdravie I. bude:
- základné princípy stravovania, energetický príjem, výdaj a jeho meranie
- energetické nároky rôznych cieľových skupín (športovci, deti, tehotné a dojčiace ženy...)
- stavba a funkcia aminokyselín a bielkovín, metabolizmus bielkovín a aminokyselín v pokoji a pri fyzickom zaťažení rôzneho druhu (silový tréning, vytrvalostný tréning...)
- fyziologické účinky nedostatočného a nadbytočného príjmu bielkovín a aminokyselín
- bielkoviny ako doplnky stravy – typy prípravkov, ich vedecky potvrdená účinnosť, množstvo a časovanie s ohľadom na zaťaženie
- aminokyseliny ako doplnky stravy – vedecky overené  fakty o význame suplementácie leucínom a ostatnými BCAA, glutamínom, arginínom, taurínom... účinnosť rôznych verzií aminokyselinových prípravkov
Kurz v rozsahu 4 hodín je určených pre trénerov, športovcov, ako aj laickú verejnosť so záujmom o športovú výživu. Po absolvovaní každého kurzu dostanú absolventi účastnícky certifikát.

Prednášajúci: Mgr. Milan Sedliak, PhD.
Vyštudoval Fakultu telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave, odbor telesná výchova – biológia. Doktorandské štúdium skončil na Katedre biológie pohybovej aktivity Univerzity v Jyväskylä vo Fínsku. Venuje sa problematike doplnkov stravy, hormonálnej a molekulárnej  odozve svalového tkaniva na silový tréning a vplyvu biologických rytmov na výkon človeka. Momentálne pracuje na FTVŠ UK v Bratislave ako vedecký pracovník, je vedúcim sekcie Centra výskumu starnutia a civilizačných ochorení FTVŠ UK pre fyziológiu a molekulárnu biológiu. Odborne spolupracuje a publikuje s laboratóriami v Nórsku, Fínsku a USA. Prednáša predmet Doping v športe a doplnky stravy.
V rámci projektu Academia Sportiva vzdeláva trénerov a športovcov v oblasti výživy a doplnkov stravy. Na túto tému prednášal napríklad pre slovenskú seniorskú futbalovú reprezentáciu alebo Medzinárodnú vzpieračskú federáciu. Ako výživový a regeneračný konzultant osobne spolupracuje s vrcholovými športovcami v ľadovom hokeji (Jaroslav Janus, HC Slovan Bratislava), vo futbale (Filip Hlohovský, ŠK Slovan Bratislava) a vo vodnom slalome (Matúš Hujsa, ŠKP Bratislava).